15. Genç AKADEMİ 21-22 Aralık'ta, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, Ankara'da !
info@orbilkent.co

CEMAL AKYEL GENÇ AKADEMİ SAHNESİNDE: DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE İNSAN ODAĞI

"Türkiye'nin Üniversite Buluşması"

ETİ ile ilgili şirketin sürdürülebilirlik süreci ile ilgili verdiği bilgilerle sözlerine başlayan Cemal Akyel, konuşmasına “dijital dönüşüm” başlığı altında devam etti. “Dijital dönüşüm denilen mesele sadece teknolojik bir mesele değildir. İnsan odaklıdır. İnsan dediğimizde en geniş anlamında vatandaş diyebilir, özel bir anlamda ise çalışan, öğrenci veya tüketici diyebiliriz. Dijital dönüşüm dediğimiz aynı dönüşüme farklı rolleri gözeterek bakmayı gerektiriyor.” diyerek dönüşümün insan odaklılığı hakkında dinleyicileri bilgilendirdi.

Yapay zekanın ne olduğundan ve farkındalığın arttırılması gerektiğinden bahseden Akyel, hangi sektörde kariyer düşünüyorsak o sektör etrafında ve içerisinde şekillenen teknolojinin farkında olmamız gerektiğini vurguladı. “Tekno girişimcilik bir kariyer yoludur. Özgün düşüncelerle pazara hızlı girmek mümkündür.” diyerek özgün düşüncenin, özgün düşünmenin öneminin altını çizdi.

Teknolojinin iş dünyasına yansımasına değinen Cemal Akyel, şirket bazında fırsatların değerlendirilmesi ile ilgili ise “Dijital dönüşüm denilince iş hayatında çalışan herkesin aklına, yapay zekâ, derin öğrenme, artırılmış gerçeklik gibi konular geliyor. Şirketler bunları kendi işlerine nasıl uyarlayabilecekleri konusunda bir farkındalık sahibiyse rekabet avantajı kazanmaktadırlar. Birçok firma da artık buna odaklanmaktadır.

Günümüzde her çalışanına teknolojiye kolay erişim sağlamak artık her şirketin önceliğidir. Karşılığında ise, çalışanlardan teknolojiye hakimiyet beklenmektedir.” dedi. Kariyer ile ilgili olarak da değerli sözler paylaşan Akyel “Yüzeysel bilgi değil, derinlemesine bilmek önemlidir. Bugünün teknolojisini bilmenin yanında geleceğe de yönelik çalışmalar yaparak kariyer yolunuzu çizmelisiniz.” diyerek dinleyicilerimize yol gösterici oldu.

İş hayatında insan kaynakları ve bilgi yönetiminin rolü üzerine ise şirket içi süreçlerdeki bağımsızlığın, çok kültürlülüğün ve globalliğin önemini belirterek açıkladı. “Verimliliği, çeşitlilik artırır. Bir şirketin en değerli varlığı ürünleri değil, insan kaynaklarıdır.” diyerek dinleyicilerimize değerli bilgiler verdi.

Konuşmasının başında anlattıklarına dikkat çekmek amacıyla “Teknoloji, sürekli genişliyor. Ne kadar istiyorsanız bugün o kadar vardır, daha fazlasını isterseniz yarın olacaktır. Optimizasyon teknikleri de bir teknoloji meselesidir. Bunların her biri çalışılacak bir alandır ve geliştirmeye açıktır.”  Diyerek konuşmasını sonlandırdı. Kendisine konuşmasından ve değerli katılımından dolayı teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir