15. Genç AKADEMİ 21-22 Aralık'ta, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, Ankara'da !
info@orbilkent.co

SATIŞ NEDİR: ALİ FUAT ORHONOĞLU İLE DEĞİŞİME AYAK UYDURUN

"Türkiye'nin Üniversite Buluşması"

1995’den beri Unilever bünyesinde çalışan Ali Fuat Orhonoğlu satış algısından, aslında satışın ne olduğundan, pazarlama ile ilgili kendi deneyimlerinden ve Unilever ile sürdürdüğü kariyer hayatından bahsederek başladı konuşmasına. Ayrıca kişisel gelişimin iş hayatına nasıl yansıdığında değinen Orhonoğlu, değişime ayak uydurmanın gerekliliğinden ve sahip olduğu potansiyele inandığında insanın istediği her yerde, her görevde çalışabileceğinden bahsetti.

Kariyeri ile ilgili olarak satış ve pazarlama ağırlıklı konuşan Ali Fuat Bey, satış fonksiyonunun neler yapabileceğini ve neler yaptığını anlatırken sözlerini sayısal verilerle destekleyerek, insanların kafasında bulunan yanlış veya eksik algıları giderdi. Dinleyicilerimize perakende sektörünü etkili bir şekilde tanıttı. Bu sektörde çalışmayı isteyen gençlere “Neden satış istiyorsun? Seni motive eden ne?” diye sorarken gençler tarafından verilen ortak cevabın “İnsan ilişkilerinde iyiyim.” olduğunu belirtti.

Sonrasında “İnsan ilişkilerinde iyi olmak iyi bir şey. Evet bu bir gösterge fakat yeterli değil. Planlama, analitik beceriler, olması lazım. Çok kompleks bir hayat var iş dünyasında.” diyerek dinleyicilere tavsiyeler verdi.

Diğer değerli konuşmacılarımız gibi değişimin ve bu değişimde açılan yeni fırsatları değerlendirmenin önemine dikkat çeken Orhanoğlu “Artık değişimler çok daha hızlı sürede, daha sık değişiyor. Buna da hazırlıklı olmak lazım.” dedi.

Satışa girmek isteyenlere tavsiyelerde bulunurken “Satışa girmek için üç sebep: çok büyük ekiplerle çalışıyoruz. Tecrübe edilmeden öğrenilecek bir şey değil. Bir ekip yaratmak ve o ekibi bir arada tutmak çok zor. Çeşitlilik ajandası da çok önemli. Kadınların daha fazlası en azından yüzde elli olmasına uğraşıyoruz. Kritik noktalardan biri bu. Çok ciddi global fırsat var.” diyerek ilham verici konuşmasını sonlandırdı. Ali Fuat Orhonoğlu’na bizimle olduğu ve konuşması için teşekkür ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir