İzzet Pinto

İzzet Pinto, Global Agency Kurucu Başkanı

 

İzzet Pinto, 1978 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Bilgi’de başladığı lise eğitimini, Houston Stratford High School’da tamamlamış ve ardından iş hayatına ilk adımlarını atmak üzere 19 yaşında iken Tayland’a yerleşmiştir. Burada birkaç yıl uluslararası ticaret ile uğraşan Pinto, Türkiye’ye dönüşünün ardından 2004 ve 2006 yılları arasında, ünlü Türk yazarlarının en çok satanlar listelerinde yer alan birçok eserinin yurt dışı dağıtımını gerçekleştirmiştir.

 

2006 yılında kurduğu şirketi “Global Agency” ile ilk Türk televizyon formatının uluslararası arenada satışını üstlenmiştir. Formatlarda yakalanan başarılı ivmenin ardından, Global Agency, 2008 yılında, Türk dizilerini de dünya pazarına sunmaya başlamıştır. Muhteşem Yüzyıl ve 1001 Gece, Global Agency tarafından yurt dışı dağıtımı yapılan ve global birer hit haline gelen en önemli projelerdendir.

 

İzzet Pinto, Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (Junior Chamber International – JCI) tarafından, 2008 yılında “Yılın Girişimcisi” ödülünü almıştır. Ayrıca 2008-2012 yılları arasında “Dünyanın En Hızlı Büyüyen İçerik Distribütörü” unvanını kazanmıştır.

 

2012 yılında ise Global Agency ve TIMS Prodüksiyon biraraya gelerek Avustralya’nın en önemli sektörel markalarından World Wide Entertainment’i bünyelerine katmıştır.

 

Günümüzde ise Global Agency, sunduğu birbirinden farklı 150 projeyle “Dünyanın Lider Bağımsız İçerik Distribütörü” olarak anılmaktadır. Ayrıca Pinto, yazdığı başarılı televizyon formatlarıyla da şirket gelişimine katkıda bulunmaktadır.

 

 


Related Sessions